Her gun trafikte “akıl almaz” görüntüler

Siz de günlük rutininizde internet gazetelerini okuyor ve haberleri kontrol ediyorsanız her gün en azından 1 tane “trafikte akıl almaz görüntü” başlıklı haber okuduğunuza eminim. Dünkü yer alan haberde muhtemelen aşırı hız nedeniyle Kadıköy’de kontrolden çıkan bir aracın, bariyerleri devirerek karşı şeride geçmesi ve bariyerleri devirirken ortaya çıkan şarapnellerin karşı şeritten gelen bir aracın camına saplanması vardı. Her gün bu haberlerin benzeriyle karşılaştığımız için artık bu haberlere şaşırmıyoruz bile. “Bu sefer ne oldu kim bilir?” umursamazlığıyla tıklıyoruz, haberi okuyoruz ve kapatıp devam ediyoruz hayatımıza. Bence burada bir parantez açılmalı ve biraz düşünülmeli. 

Türkiye’deki son 5 yılda yaşanan ölümlü trafik kazası istatistiklerine baktığımızda her yılın öncekiyle hemen hemen aynı olduğunu fark ediyoruz. Araçlar gün geçtikçe daha güvenli hale geliyor, aktif ve pasif güvenlik donanımları gelişiyor, yollar gelişiyor ancak bu gelişmeler ölümlü kaza oranlarına yansımıyor bir türlü. 

Bence bu durumun iki ana sebebi olabilir; 

1- Araçların güvenlik sistemlerinin belirli bir hız üzerinde koruma üzerinde etkisinin olmayışı ve kazaların büyük çoğunluğunun aşırı hız nedeniyle meydana gelmesi. 

2- Trafik kültürünün yerleşmiş olmaması nedeniyle, trafikte her anın hayat ile ölüm arasında yer aldığının farkında olunmaması. 

Gerçekten de trafikte yaşanan hiçbir kaza bile isteye yaşanmıyor emin olun. Bir anda oluveriyor. Bir anda herşeyin ne kadar ters gidebileceğini ve kendi hayatlarının ya da karşısındaki insanların hayatlarının bir anda nasıl kararabileceğini tahmin edebilse tüm sürücüler/yayalar emin olun bu sayılarda her sene azalış görürüz. 

Yolunuz açık olsun. 

 

 

Yazar: Shizof

Pompacı, kardeş, eş, baba.