Apple mı değişti yoksa biz mi?

Apple’ın bilgisayar ürün gamını son zamanlarda takip ettiyseniz pek çok değişiklik olduğunun siz de farkındasınızdır. Özellikle Touch Bar’lı MacBook Pro’lar, yeni MacBook ve iMac Pro ile hedef kitlenin artık yavaş yavaş değiştiği ve eski müşterilere hitap edilmediği ortada.

Eskiden de Apple “orta sınıf” müşteri kitlesine pek hitap etmezdi, ürünleri genellikle rekabet ettiği firmaların %50 civarında yukarısında olurdu ancak şu anda $ kurunun da etkisiyle (rekabet ettiği firmalar da gerçi Türkiye’de üretim yapmıyor, onların da fiyatları kur etkisiyle yukarı gidiyor) iyice ulaşılmaz hale geldi. 

Kendi adıma konuşmak gerekirse, 2013 yılında satın almış olduğum MBA hala günlük işlerimi yapmama fazlasıyla yetiyor. Kozmetik bir kaç sorunu var, 5 senedir hemen her gün 8-10 saat kullanılmanın etkileri tabii ki görülüyor ancak bunun dışında herhangi bir problemi yok.

Yeni ürün gamında ise farklı hikayeden bahşediyor Apple müşterileri. Eskiden de piyasanın %50 üzerinde olmasına rağmen, kullanım ömrü olarak piyasanın 2-3 kat üzerinde olduğu için verilen para çok da üzmüyordu insanı ancak ürünün piyasaya çıkmasının üzerinden henüz 2 sene geçmemiş olmasına rağmen Touch Bar’lı MBP sahipleri klavyelerindeki problemlerden dolayı bilgisayarlarını kullanamaz hale gelmiş durumdalar. Özellikle bu yeni kelebek stili klavyenin toz vb partiküller nedeniyle tıkanarak bir süre sonra basmamaya başlamasıyla ilgili bir sürü forum girdisi bulmak mümkün. 

Bu durum acaba Apple’ın da artık ürünlerinin 6-10 sene sorunsuzca kullanılmasını istememesinden mi kaynaklanıyor yoksa bir dizayn hatası mıdır bilemiyoruz ancak anladığım kadarıyla biz şanslı jenerasyon apple müşterilerindeniz. 

Yazar: Shizof

Pompacı, kardeş, eş, baba.