Yamaha Xmax 250 Aksesuarları

Her ne kadar bir başlangıç motoru olarak kabul edilse de Yamaha Xmax boyutları ve rahatlığı ile uzun yolda da rahatlıkla kullanılabilen bir motosiklet. Genellikle uzun yol için 400cc’lik modeli tercih ediliyor olsa da kasaları aynı olduğu için aksesuarlar anlamında ikisinin de aynı aksesuarları kullandığını söyleyebiliriz.

Xmax’te en büyük sıkıntı genellikle kısa olan ön cam nedeniyle boyu 1.75 üzerindeki sürücülerin gövdelerinin üzerine ve kasklarına aldıkları rüzgar. Rüzgar gerçekten de 80-90 km/s üzerindeki hızlarda rahatsız edici hale gelebiliyor ve dolayısıyla uzun yolda konforu epey düşürüyor. Bunun için Xmax için Yamaha’nın orjinal aksesuarı olan ‘Uzun Turing Cam’ kullanılabilir. 2015-Yamaha-X-MAX-400-EU-Absolute-White-Detail-007

Yukarıda örneğini göreceğiniz bu cam modeli benim için rüzgar problemini sıfıra indirdi. (Boyumun da 1.83cm olduğunun altını çizelim.) Bu camın tek dezavantajı, rüzgar karşısında ciddi bir direnç oluşturduğu için motorun son hızında 5-7 km/s’lik bir düşüşe sebep oluyor. Fiyatı ise 600 TL civarında.

İkinci bahsedeceğim aksesuar ise yine Yamaha’nın 50 litrelik arka bagaj aparatı. Bu bagaj aparatının üzerinedeki (görselde parlak siyah olan) kabuklar değişitilebiliyor ve farklı renkleri mevcut. Yukarıda görülen görseldeki bagaj tek parça gibi dursa da aslında üzerinde 4 parçalık aksesuar var. Biri çantanın kendisi, plastik malzemeden yapılmış, iki adet tam kapalı kask alabilme kapasitesine sahip. İkincisi ise çantanın şasiye tutturulduğu aluminyum bağlantı demiri aparatı. Üçüncüsü çantaya yolcunun sırtını dayaması için monte edilmiş olan yolcu sırt dayama minderi. Son olarak da çantanın kilidi. (Evet kilit ekstra!)

Çantanın toplam maliyeti ise 1.350-1.400 TL’yi buluyor.

Hem çanta için hem de cam için pek çok markanın çeşitli alternatifleri var ve fiyatları genelde Yamaha’dan daha uygun. Cam için Puig, çanta için ise Givi ya da Kappa alternatiflerini de gözden geçirmenizi tavsiye ederek bugünkü yazımızı da kapatalım.

Yazar: Shizof

Pompacı, kardeş, eş, baba.