Moto Vlogging? Nedir? Ekipmanlar?

Merhabalar, bugün motosiklet süren ve internette pek çok arkadaşımız gibi düşüncelerini, aklından geçenleri ve tecrübelerini bir Vlog aracılığı ile paylaşmak isteyen kişilere yönelik bir yazı ile karşınızdayım.

Öncelikle Moto Vlog nedir? İnternette pek çok örneğini görebileceğiniz, en başarılarından bazıları Altın Elbiseli Adam (Selam Barkın abi!) ve Motorcu Muhabbeti olan biz yeni başlayanları bilgilendirmek ve çeşitli konularda tecrübelerini aktarmayı amaçlayan bir günlüktür. Genelde 10-15 dakikalık kesitler halinde ve belli bir konuya hitaben çekilen videolardan oluşur. Ancak belli bir konuya hitap etmeyen, sadece başından geçenleri paylaşan arkadaşlarımızın vlogları da var, onları da takip ediyoruz, seviyoruz, hepsine selam olsun.

IMG_0023Bu iş için bir kaç tane olmazsa olmaz ekipman var. Bunlardan ilki bir kamera. İki adet kamera bu konuda “en iyisi” olsa da, piyasada bu işe hizmet edebilecek pek çok markanın pek çok ekipmanı bulunmakta. En iyiler Go Pro ve Sony Action Cam olsa da kesenize uygun bir seçenek ile de devam etmenizde hiçbir sakınca yok. Tek önemli olan nokta en azından 720p kayıt yapabilen bir kamera edinmeniz ki en azından yolda olan biteni izleyicileriniz de görebilsin. Ben bu konuda Go Pro’yu seçtim ve incelemesini de altta görebileceğiniz Go Pro Hero 4 satın aldım. Tabii ki iş kamera ile bitmiyor. Kamerayı kaskınıza (en çok tercih edilen yöntem) ya da motorunuza sabitlemek için bir de aparat edinmeniz gerekiyor. Kaska montaj için iki farklı seçeneğiniz var. Sağ da ya da Sol tarafına ya da kaskınızın üstüne kameranızı monte edebilirsiniz. Ancak mikrofon ve ileride ihtiyacınız olursa (uzun yol için) şarj kablosu geçebileceği için kaskın yanını tercih etmeniz hem estetik hem de kablo saklama açısından en doğru tercih.

IMG_0024Bunun haricinde vlog’unuzda zorunlu olmasa da (yazıyla da fikirlerinizi aktarmayı tercih edebilirsiniz) bir mikrofon edinmeniz şart. Mikrofon anlamında gerçekten de pek çok seçenek var. Ancak bunlardan en iyisi Audio Technica’nın ATR 3350 model numarasına sahip yaka mikrofonu. Kablosu gerçekten çok uzun ancak en iyi ses kalitesini de onunla alabiliyorsunuz. Evet, bütün bu ekipmanları bağladığınızda ve ekstra olarak interkom bağlantısı da yaptığınızda kaskınızın içinde ufaktan bir stüdyo taşıyor gibi oluyorsunuz ancak rahat ediyorsunuz ve her türlü teknik imkana sahip oluyorsunuz. Mikrofonun yerleşimi konusunda biraz dikkatli olmanız lazım. Zira her ne kadar rüzgar sesinden çok etkilenmese de nefes sesinizden ciddi manada etkilenebiliyorlar ve bu nefes sesi videolarınızın içine edebiliyor. O nedenle yerleşim konusunda çok direkt olmayan ancak sesinizi de rahatça alabileceği bir yere yerleştirebilirsiniz mikrofonunuzu, benim yerleştirdiğim yeri aşağıdaki resimde görebilirsiniz. IMG_0025