Logitech G710+ mekanik klavye

Yeni yıl hediyesi olarak bir tane Logitech G710+ mekanik klavye hediyesi aldım. Uzun zamandır mekanik bir klavye satın almayı düşünüyordum ancak bir türlü karar veremiyordum. Razer Blackwidow mu yoksa Logitech G710+ arasında kalmıştım. Aslında Logitech pek çok ürününü kullandığım ve genel anlamda memnun olduğum bir markadır. Ancak Razer’ın Türkiye pazarına girmesiyle beraber, özellikle oyuncu ekipmanları / aksesuarları pazarında kan kaybetmeye başladığını düşünüyorum. Çünkü Razer her ne kadar fiyat olarak daha yüksek olsa da, performans olarak da daha başarılı diye düşünüyorum.

Giriş kısmından sonra, sanıyorum ki merak edilen ve bu siteyi ziyaret etme amacınız olan G710+’u anlatmaya başlayabilirim. İlk olarak bir fotoğraf ile başlamak isterim.

Fotoğraftan da görülebileceği gibi, G710+ LED arka ışıklandırmaya sahip (sadece beyaz renkte mümkün), solda 6 adet macro / kısayol tuşu barındıran bir klavye. Kutu içeriğinde bilek yaslama için plastik bir parça da geliyor. Takmak ya da takmamak tamamen size kalmış, herhangi bir problem yaratmıyor takılmadığında. Klavye ile ilgili kutusundan çıkardığımda ilk gözüme çarpan şey, kablosunun çok ucuz gözükmesi. Bu fiyat aralığında bir klavyede insan açıkçası daha kaliteli ya da Razer’larda olduğu gibi tekstil bir çoraba sarılmış bir kablo bekliyor, plastik bir kablo değil. Onun haricinde, bu klavye kesinlikle “hafif” bir klavye değil. 1 kilogram’ın üzerinde bir ağırlığı var (hoş, masaüstü kullanım için tasarlanmış bir klavyenin ağırlığı pek de önemli bir faktör değil tabiki de ancak yinede belirtmek istedim.)

Mekanik klavyelerin beni cezbeden en büyük özelliği, tuşlara basıldığında “tıkır tıkır” ses çıkarması ve tuşlara basıldığında belli bir tepki vermesi (tactile feedback olarak araştırabilirsiniz.) Logitech’in bu modelinde, sessiz mekanik switch’ler kullanılmış. Dolayısı ile o kadar da sesli bir klavye olduğunu söyleyemeyiz. Razer’ı denediğimde çok daha memnun kalmıştım klaveynin çıkardığı ses seviyesinden. Genel olarak, tuşlar hafif ve rahat basılıyor, çok fazla basmaya gerek kalmadan klavye basmak istediğini tuşu algılayarak hızlı tepki veriyor.

Klavyeyle ilgili söylemek istediğim son şey ise, 2 adet USB portunu işgal etmesi. Biri ışık, diğeri klavye için olmak üzere, eğer ki bu klavyeyi kullanmak istiyorsanız 2 adet USB portundan feragat etmelisiniz.

Yazar: Shizof

Pompacı, kardeş, eş, baba.