Clitheroe – İngiltere

Pek çok Akdeniz memleketli insanın aksine ben oldum olası kapalı, yağışlı havaları daha çok sevmişimdir. Bu yüzden iş amaçlı bir seyahat için İngiltere’ye ilk defa gitmem gerektiğinde  en çok bu havanın orada sürekli yaşandığını bildiğim için sevinmiştim.

pan

Mancherster’ın yaklaşık 80km(trafik olmazsa 1 saat) kuzeyinde bulunan Clitheroe, etrafındaki bütün yerleşim alanları ile beraber toplam 20.000 civarında nüfusa sahipmiş. Şehir merkezinde tarihi çok da yeni olmayan bir kalesi bulunan Clitheroe, kendi yaşadığım yer ile bir ovanın ortasında kurulmuş olması bakımından benzerlik gösteriyor. Tabi benim yaşadığım şehir 2-2,5 milyon nüfusa sahip, öyle bir fark var.

Bununla beraber diğer önemli bir fark, benim şehrimde ve etrafında bulunan diğer küçük yerleşim alanlarında, şehir planlama(belediyecilik?) doğanın ırzına geçmek olarak algılanırken, burada ise adımlar doğa ile şehir arasındaki uyumu nasıl koruruz olarak atılıyor belli ki, bizim şehirleri planlayanlar neye dayanarak, nereden örnek alarak çalışıyorlar bilemiyorum. Telefonumla çektiğim fotoğraflar sizinle paylaşmak istedim:

FullSizeRender (1) FullSizeRender (2) FullSizeRender

 

Şimdi ekleyeceklerim de benim yaşadığım şehrin ve civarındaki bazı küçük yerleşim yerlerinin fotoğrafları:

1 220120132256471851182_4 ucunculuk-odulu-erdal-yavuzak_1

 

Yorum sizin…