Mezun olmak okumaktan zor. Bir garip hikaye

Yeditepe Üniversitesinin iyi “müşterilerinden” (!) biri olarak 5 senelik bir serüven sonrasında bütün kredilerimi tamamlamış bulunuyorum. Mezun olmak demedim çünkü her ne kadar bilim yuvası olmasına rağmen hala devlet dairesi (ki onlar bile artık böyle değil) mantığıyla mezun veren bir kurumdan bahsedeceğim bu yazımda. 147/147 kredi tamamladığım 18 Ocak tarihinde belli oldu ve ben artık mezuniyetim ile aramda hiçbir şey kalmadığını düşünerek sevindim. Ancak anlaşılan bu sevinç erken bir sevinçmiş çünkü aslında işin zor kısmı kredileri tamamlamak değil kendini “mezun” ilan ettirmekmiş.

Sistem Mühendisliği bölümünü ben çok severek okudum. Hemen hemen her bölüm dersimden azami keyif aldım ve bütün bölüm dersi sınavlarına severek çalıştım. Ne var ki mezun olmak ve artık hayatımı bir ileri seviyeye atlamak isteği de bir yandan beni sarmaya başlamıştı. Tam da “artık mezun olmamın vakti geldi” derken bütün dersler bitti ve bir şekilde ben okul ile bağlarımı koparmak için danışmanım tarafından salık verildiği gibi 20 Ocak Pazartesi günü İstanbul’a geldim.

Ben tabii çok profesyonel ve en azından süreci bilen ve öğrenciye yol gösteren insanlar ile muhattap olacağımı zannederek büyük bir hata yapmış olduğumu çok geçmeden anladım. İlk sorun danışmanım ve dolayısı ile bölüm tarafından dekanlık dikkatine yazılacak mezuniyet yazısının yazılması aşamasında çıktı. Sorun şu ki, Pazartesi günü öğlen saatleri olmuştu ve dekanlık kurulu Salı günü toplanacak olmasına rağmen benim zorunlu stajımı yaptığıma ve tüm kredilerimi tamamladığıma dair olan yazı henüz bölüm tarafından yazılmamıştı ve yetiştirilmeye çalışılacaktı.

Salı günü olduğunda ise artık muhattap olduğum yer mimarlık ve mühendislik fakültesi dekanlığı idi çünkü bölüm benim yazımı yazdığını söylüyor ancak salı günü yapılacak kurula yetişip yetişmediniz bilmediklerini söylüyorlardı. Dekanlık ise hangi dosyaların kurula girdiğini bilmediğini, ancak kararlar açıklandıktan sonra benim dosyamın ve mezuniyet kararımın çıkıp çıkmadığına bakacaklarını söylüyordu.

Her ne ise zaten peşimde atlı yok, demek ki bu işler böyle diyerek bir de mali işler departmanına uğradım ki, sene basında yıllık olarak yapılan taksitlendirme işleminden kalan taksitlerin iptal edilmesi için. Zira mezun olduktan sonra da ödeme yapacak halim yok herhalde diye düşünüyordum ve transkriptte görecekleri 147/147 kredi ibaresinin taksitleri iptal etmeleri için yeterli olduğuna inanıyordum. Lakin o işler de öyle değilmiş. Sayın mali işler departmanı, sayın dekanlıktan çıkacak mezun kararı olmadan işlem yapamıyormuş ve eğer 1-2 Şubat tarihine kadar mezuniyetime dair bir belge kendilerine gelmez ise 5 Şubat’taki ikinci dönem taksitlerini işleme koyacaklar imiş. Mevzu şu ki, ben mezun olduğum bir okula, sadece işlemler serinkanlılıkla(!) yapılıyor diye fazladan 3500 tl ödeyecek ve sonrasında mezun kararım çıktıktan sonra da iadesi için koşturacaktım. Zaten benim herhangi bir işim, planım yoktu ve kıyıda bana batan 3500 liramı da ne yapacağımı bilemiyordum.

Konu bugün Perşembe olmasına rağmen hala bir çözüme kavuşmuş değil. Benim mezuniyet dosyam Salı günü yapılan kurula girdi mi, girmedi mi belli değil. Girdiyse sonucu ne oldu belli değil. Mali işler departmanı ile bu sorun nasıl hallolacak belli değil. Ben bu parayı ödemek zorunda mı bırakılacağım belli değil(çünkü ödemezseniz sadece mali onayınız düşmüyor. Banka tarafından kredilendiriliyor ve faiz ödemek zorunda bırakılıyorsunuz).

Yazar: Shizof

Pompacı, kardeş, eş, baba.