Bavul Hazırlarken Yapılmaması Gerekenler

Oldum olası yolculuk öncesi hazırlıklarını sevmemişimdir, nedense anlamsız bir şekilde gergin bir ruh haline sokar beni. Hele o bavul yerleştirme aşaması, aman tanrım… Ya onu unutursam, ya bunu almazsam, nasıl sığacak bunca şey… vb. hisler. Ki bir erkek olarak aslında kapılmamam gereken hisler. Zira bayanlara göre bu konuda çok daha şanslıyız doğamız gereği. Giyeceklerimiz belli, hazırlık belli, neyin gerginliği bu??

Tabi bu aşamalarda bir sürü hata yaptım bavullarımı hazırlarken ve bu bana gereksiz ağır bir bavul, gereksiz yere taşınmış eşyalar olarak geri döndü. O yüzden bavul hazırlığı aşamasında yapmamanızı tavsiye ettiğim bir kaç noktayı yazacağım, yararlanırsanız işiniz kolaylaşır, zaten böyle yapıyorum ben hatta şunları şunları da yapıyorum ek olarak diyorsanız lütfen paylaşınız. =) Kulak ardı ederseniz, kol sizin omuz sizin, kendi bileceğiniz iş.

***Kendi tecrübelerimden yola çıkarak aşağıya yazacağım bir kaç madde tamamen erkeklerin turistik bir gezi sırasında ihtiyaçları düşünülerek yazılmıştır, bayanlarda olay tamamen farklı tabi. Bu konuda tecrübelerini paylaşmak isteyen varsa memnun oluruz tabi.

 

Hata 1–> Dolabınız tek renk gömlekten oluşmuyorsa, ki beyazdan başka renk gömlek/tshirt giymeyenler var, aynı renk üründen 3-4 tane koymanıza hayır gerek yok.

Hata 2–> Aldığınız her farklı renk gömlek/tshirt için ayrıca uyumlu renkte bir ayakkabı koymanıza da gerek yok, ana renklerden tercih edeceğiniz kemer/ayakkabı kombinasyonları zaten çoğu renkle uyumlu olacaktır. Planlamanızı ona göre yapın. Max. 2 farklı renk/tarz ayakkabı ve kemer bavulunuzda ki her şey ile uymalı.(1 tanesi yolda ayağınızda olacak zaten, diğeri de bavul içerisinde)

Hata 3–>Ya ihtiyaç olursa diye, mevsim dışı koşulları düşünerek yanınıza aldığınız, 1 hırka+1 “v” yaka ve birde bisiklet yaka kazağa gerek yok. Zaten sadece 1 tanesini kullanacaksınız. Yine en rahat hangisini kombinleyebilecekseniz onu tercih etmelisiniz. Kişisel tavsiyem, tercihinizi hırkadan yana kullanmanız, fazla geldiğini düşündüğünüzde fakat tamamen çıkarınca da üşüyeceğinizi düşündüğünüzde önünü açabilme lüksüne sahipsiniz.

Hata 4–> Havlu, bornoz vb. eşyalar götürmeniz gerekiyorsa bunları oldukları gibi katlayıp bavula yerleştirmeye çalışmak bir işkence. Yer kaybı, fiziksel yorgunluk. Henüz denemediğim fakat aklıma gelen bir yöntem, küçük vakumlu torbalardan alıp(evlerde yastık, yorgan vs. koymak için kullandıklarımızın küçükleri var) bunların içine vakumlayıp valize o şekilde yerleştirmek. Her açıdan kolaylık.

Hata 5–> Gerekmediği halde, yerleştirmesi rahat olsun diye en büyük boy bavul kullanmak. En tehlikeli hata bu bence, çünkü bu seçimin sonu, yer çok olduğu için gerekmediği halde koyacağınız bir sürü eşya ile sonuçlanıyor. Mümkünse kabin tipi bavul (55 x 40 x 23) tercihiniz olsun. Tabi iş seyahatleri için her zaman bu yeterli olmayabilir ama mümkün olduğunu düşündüğünüzde bu fırsatı atlamayın. Kabin tipi bavullar, organize olabilmenin anahtarı bence. En azından organize olmakta sorun yaşayanlar için büyük bir şans.