Torrent nedir? Nasıl Kullanılır?

Merhaba! Torrent hakkında bilgi veriyoruz madem, yine bir “How To?” yazısı ile karşınızdayız. Dizi sitelerinin kapanması, dosya paylaşım sitelerinin telif hakları davalarına karşı savunmasız kalarak bir bir çökmesi hatta sahiplerinin hapis cezalarına çarptırılmaları malesef kullanıcılara sadece torrent seçeneğini bıraktı.

Peki, bahsi geçen torrent nedir?

Torrent sistemi en basit açıklama ile “insanların birbirleri arasında bir server olmaksızın dosya paylaşması” olarak özetlenebilir. Burada arada hiçbir server olmadığı için, insanların kendi aralarında dosya paylaşması da henüz engellenemediği için her ne kadar illegal olsa da, kullanılabilecek bir yöntem.

Torrent sitelerinden indirdiğimiz ufacık dosyalar nedir? Ne işe yarar?

Basit bir açıklama ile, torrent sitelerinden indirdiğiniz dosyaları da şöyle özetleyebiliriz ; .torrent uzantılı dosyalar, torrent programlarına “bu dosya Ali, Veli, Hasan ve Hüseyin’de bulunmakta. Onların da adresleri şu şu şu şu. Git oradan bu dosyayı iste ve izin verirlerse indirmeye başla” diyen bir dosyadır.

Torrent programı olarak ne kullanmalıyız? Hangisi daha iyidir?

Açıkçası hiç fark etmez. Torrent programları e-Mule ya da e-Donkey gibi belli serverlara bağlı olmadıkları için, Limewire ya da iMesh gibi ise hiç olmadıkları için, hangisini kullandığınız hemen hemen hiçbir şekilde sizin performansınızı etkilemez. İyi bir şekilde ayarlanmış her torrent programı aynı işi görmekle beraber, hemen hemen aynı hızlarda indirme işlemi yaparlar. Önerim ise, utorrent ya da bittorrent istemcisi kullanmanızdır. En hafif ve en rahat ayarlanan torrent istemcileri bunlardır. Buradan hemen bedava edinebilirsiniz.

“İyi bir şekilde ayarlanmış” Torrent programı mı? Bunun bir de ayarı mı var?!

Tabiki. Sonuçta torrent programları da bilgisayarınızdan çıkış ve giriş için belli portlar kullanırlar. Bu portlar modeminizden erişime açık şekilde ayarlanmadıysa, verimli olarak bu programları kullanmanız malesef mümkün değildir.

Yukarıdaki resimde de görülebileceği üzere, ben 24076 numaralı port’umu torrent bağlantıları için ayarlamışım. bunun için de buradaki port numarasını istediğiniz bir numaraya ayarladıktan sonra, modeminizin ayarlarına girerek, UDP ve TCP bağlantılarının bu porttan geldiği sürece önünün kesilmemesini istemişim.

Modeminizin markasına göre port açmayı buradan yapabilirsiniz.

Portumuzu da açtık, iyi güzel de… Nereden torrent bulacağız?

Bunun için de tabii ki birden fazla güzel site var. Öncelikle ;

-> IsoHunt – www.isohunt.com
-> Torrentz – www.torrentz.com
-> Kick Ass Torrents – www.kickasstorrents.com
-> Demonoid – www.demonoid.me
-> Zamunda – www.zamunda.net
-> BT Junkie – www.btjunkie.org
-> Mininova – www.mininova.org

Şimdilik torrent konusunda yeterli bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorum.
Tabii, şunu da belirtmekte fayda var ki buradaki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, indirdiğiniz dosyaların telif hakları hakkında çıkabilecek tüm problemlerin sorumluluğu kendinize aittir.

Yazar: Shizof

Pompacı, kardeş, eş, baba.