VPN nedir? Artıları ve eksileri

Henüz Türkiye’de çok sözü edilmese de, yakın zamanda DNS ile internet sansürleri atlatılamamaya başladığında çok kullanıcı kazanacağını düşündüğüm bir servis VPN. Virtual Private Network olarak açılan, türkçesi ise sanal özel ağ olan bu servisin yaptığı işi tek cümle ile şöyle özetleyebiliriz ; sizin trafiğinizi başka bir server üzerinden şifreliyip yönlendirerek sizi internette anonim kılar.

Tabii ki aslında VPN servislerinin öncelikle amacı bu değil, VPN servisleri uzaktaki bir şirket çalışanının, şirket ağına güvenli şekilde bağlanmasını sağlamak adına bir tünel açmak amacıyla tasarlanmış bir servis. Lakin şu anda internette satışta olan hemen hemen tüm VPN servisleri, IP adresinizi değiştirerek trafiğinizi şifreli bir şekilde yönlendirme amacına hizmet etmekte.

Peki, ISP yani servis sağlayıcı ne görüyor trafiğim VPN arkasında olsa da? Sonuçta, modemden çıkıyorum internete, modemim de TTnet ya da Turk.Net ya da Smile gibi ADSL sağlayıcıları tarafından kontrol edilmiyor mu? Onlar görmüyorlar mı ne yaptığımı ne ettiğimi?

Hayır, görmüyorlar. Çünkü onların görebildiği tek şey 128 bit ile şifrelenmiş, büyük ihtimalle yurtdışındaki bir VPN serveri ile sizin aranızdaki trafik. Ne girdiğiniz siteler, ne de o sitelerde yaptığınız işler, ISP tarafından dahi görüntülenemez. Elde ettikleri data parçaları ise şifrelenmiş olduğundan ciddi bir uğraş vermedikleri sürece (!) internetteki gizliliğiniz bozulmaz.

Artılarının yanı sıra, eksileri de var tabiki VPN servislerinin. İlk eksisi olarak söyleyebileceğimiz, düşük hız. Paralı olan serverlar, 6-8 mbit arası bir hız garantisi verseler de yarın türkiyenin hızları 20mbit olduğunda (!) bu hız gelişmeyecektir çok muhtemelen ve internette anonim kalmak için ödeyeceğimiz bir bedel haline gelecektir hız düşüşü.

Ikinci eksisi olarak bahsedebileceğimiz şey, “Secure IP Bind” şeklinde adlandırılan bir özellik çerçevesinde, eğer ki VPN server ile bağlantınız bir sebepten ötürü kesilirse, VPN sizin tarayıcınızdan hiçbir yere erişiminize izin vermiyor ta ki tekrar bu bağlantı sağlanana kadar. Aslında bu özellik her ne kadar sizin güvenliğinizi korumak için de olsa, tabiki arada türkiyenin altyapısı kaynaklı sorunlarla bğalantı kopabiliyor ve tekrar bağlantı sağlayana kadar yaklaşık 2 dk, bir işiniz varsa devam edemiyorsunuz.

Bu servislerin fiyatı her ne kadar değişken olsa da, ben HMA VPN Pro kullanıyorum ve memnunum. Linux, Mac, Windows, iPhone, iPad vs. platformları destekliyor, aylık ise ücreti 12$ civarında. İlgilenenler buradan.

Yazar: Shizof

Pompacı, kardeş, eş, baba.