Vergi vermeyiz, hizmet isteriz.

Bugun gazetede bir haber okudum (habere link), BDP’li bir milletvekili diyor ki ; “Demokratik Özerklik ilan edilen yerlerde (!) vergi vermeyiz ancak devletin bize hizmet vermesi gerekir.”

Anlamadığım konu şu arkadaşlar, biz ne yapıyoruz da bu kadar salak gözüküyoruz acaba? Ben gelirimin yüzde bilmemkaçını vergi olarak veriyorum, ÖTV adı altında pek çok tüketim giderimde verginin de vergisini veriyorum. Suyumun parasını, elektriğimin parasını, telefonumun parasını takııııır takır sabit ücretleriyle ve vergileriyle beraber ödüyorum. Arabamda yaktığım benzinin %75’i vergi, cebimde kullandığım telefonun %30’u vergi, genel olarak en iyi ihtimalle hayatımın %40’ı vergi. Ben bu vergileri çatııııııııır çatır ödememe rağmen, bozuk yollarda gidiyor, elektriğim kesiliyor, devletten almam gereken hizmetlerin ciddi bir kısmını kendi gelirimden karşılıyorum. Ama elektriği kaçak kullanan, suyu kaçak kullanan, vergi zaten vermeyen (!) bir bölgenin milletvekili çıkıp diyebiliyor ki, “biz burda demoktratik özerk’iz. vergi vermeyiz, hizmet isteriz.” kimse de çıkıp demiyor ki ; “olur. başka?”

Dünyanın hiçbir yerinde ben görmedim ki fakir toplum ayrılmak istesin, zengin toplum bırakmak istemesin. (Fakir / Zengin olarak neyi kastettiğimi anlamayanlar devamını okumasın yazının lütfen.) Şunu diyebildiğimiz anda pek çok şey dank edecek aslında. Kardeşim, demokratik özerk mi oldun? İyi, askerim bundan sonra senin için savaşmayacak, polisim seni korumayacak, kocandan gün aşırı dayak yediğinde sığınacak yerin olmayacak, hastanem yaranı sarmayacak, pansuman yapmayacak, itfaiyem yangınını söndürmeyecek, elektrik mi istiyorsun? yap santralini, dik direğini, çek hattını, kullan. benim altyapımı kullanamassın, su mu kullanacaksın? çek hattını, bul kaynağını, kullan, benim suyumdan içemessin. ne sorun kalır ne bişey. Geçmişte olduğu gibi sorunsuz kardeş kardeş yanyana yaşamaya başlarız.

Yazar: Shizof

Pompacı, kardeş, eş, baba.