Türkan…

İsminden de anlaşılabileceği üzere sizlere bugün ‘ Türkan’ filminden bahsetmek istiyorum. Cüzzamla savaş ve eğitim konusunda sadece ülkemizde değil, tüm dünyada örnek alınacak girişimlere imza atmış Türkan Saylan’ın yaşamını beyazperdeye aktaran film, Türkan Saylan’ın ikinci ölüm yıldönümü olan 19 Mayıs 2011’de vizyona girdi. Dün filmi izlemeye gittim ve eleştirmenlerin aceleye gelmiş düşüncesinin aksine, ben kendi adıma çok beğendim. Çünkü bu filme sıradan bir film gözüyle bakmak bana göre yanlış olur.

Film aslında Türkan dizisinin sonu gibi düşünülerek, farklı karakterlerle beyaz perdeye aktarılmış. Merhum Türkan Saylan’ın (Rüçhan Çalışkur) evine Ergenekon soruşturması çerçevesinde baskın yapılan malum günün sabahında Meme si les taux de redistributions sont bien meilleurs sur un machines a sous gratuit en ligne par rapport a un machines a sous gratuit terrestre, il convient d’etre mefiant sur certains points afin d’eviter certaines arnaques sur un machines a sous gratuit en ligne. başlayıp, Saylan’ın kurucusu olduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin özel gecesinde son buluyor. Arada geçen birkaç haftalık süreçte Saylan’ın hastalığının ileri evreleri, çocuklarıyla ( Çağlayan: Tardu Flordun, Çınar: Ragıp Savaş) aile yaşantısı verilirken, zorla evlendirilmek yerine okumak isteyen köylü bir kızın öyküsüyle dgfev online casino de paralellik kurulmaya çalışılıyor. Film ağırlıklı olarak usta oyuncu Rüçhan Çalışkur’un omuzlarında. O kadar güzel ve gerçekçi canlandırmış ki, insanın tüylerinin diken diken olmaması imkansız. Filmde başka bir göze çarpan unsur ise, kısacık 2 dakikalık roller için bile Şevket Çoruh ( taksici ) ya da Binnur Kaya ( hemşire) gibi işinin ehli oyuncuların oynamış olması. Buradan bile filmin bir kar amacı gütmediğini, tamamen insanlık için yapılmış bir film olduğu anlaşılıyor.

Kısacası arkadaşlar film güzel ve duygu yüklüydü. Kim ne derse desin, bu filmi izlerken aman şurası yanlış, burada çekim hatası var diye izlemiyorsunuz. Böyle bir insana,  bu haksızlık nasıl yapılır diye izliyorsunuz…

İzlemek isteyenler, filmin fragmanına buradan ulaşabilirler.

Yazar: kiddo

Bu kadar bekletmeden sonra kiddo kimdir ve neden kiddo’dur söylemek lazım sanırım. Bu Kiddo isminin tek sorumlusu oy’dir. Neymiş, çocukmuşum. Tamam ara sıra herkes çocuk olur ama yaa… Neyse sonunda sen Kiddosun dedi ben de öyle kaldım. Başta sevmesemde ismimi Webveze kurulurken ilk aklıma gelen isim bu oldu:) Zaten webveze’de oy’nin bir gün bana ‘bir blog sitesi kuruyoruz yazar olurmusun?’ teklifiyle hayatıma girdi.