Steam kullanın, korsan kullanmayın.

Korsan, her konuda olduğu gibi yazılım ve dolayısıyla da oyun piyasasında da gayet etkin malesef. Özellikle ülkemiz Türkiye’de. Zamanında korsan olmayan bilgisayar oyunlarının hepsi çok ucuk, 100-150 tl arası fiyatlara satıldığı için, insanlarda her zaman orjinal oyun satın almayla ilgili şüpheler vardı. Ancak artık orjinal oyunların o kadar pahalı olmaması bir yana, steam gibi platformlar sayesinde, evinizden çıkmadan kredi kartınızla satın alarak internetten download ederek oyununuzu oynayabiliyorsunuz. Üstelik gittiğiniz her bilgisayara (ya da kaç bilgisayarınız varsa) yükleyebilirsiniz. Ancak aynı anda iki farklı yerde olamayacağınız için (!) iki Steam çalıştıramaz ve dolayısıyla bir Steam accountu ile, arkadaşınızla aynı oyunu oynayamassınız, ikiniz de ayrı iki Steam ve aynı oyunun kopyalarını almalısınız.
Steam’in güzelliği şurada. Oyunlar piyasaya sunulur sunulmaz, Steam ile anlaşmaları varsa, anında satın alınabiliyor ve indirilebiliyor. Bazı zamanlarda ise, kampyanyalar yapılıyor ve inanılmaz oyunlar inanılmaz fiyatlara satılıyor.

Güncel ve güzel oyunlardan bazıları ve fiyatları şu şekilde,
Assasins Creed II ; 29$
Civilization V : 49$
Call of Duty – Black OPS : 59$
Mafia 2 : 29$
Battlefield Bad Company : 29$

bu oyunların çoğunun online oyunlar olduğu düşünülürse ve korsan yazılımla online oyunlar official sunucularda oynanamadığından, ücretler o kadar da yüksek gelmiyor bence göze. Eğer boş zamanlarını oyun oynayarak değerlendirenlerden iseniz ve oyun oynarken yabancılarla oynamaktan zevk alıyorsanız, Steam kesinlikle bilgisayarınızda bulunmalı.

Yazar: Shizof

Pompacı, kardeş, eş, baba.