Spam ile savaşa destek verin.

Eminim ki sizlere de aslında üye olmadığınız markalardan sürekli reklam mailleri gelmektedir. Nelerneler.com , Onualmabunual.net, Zevksepeti.org.tr tarzı… Bu firmaların maillerinizi nasıl ele geçirdiği aslında herkes tarafından bilinse de, dilllendirilmemekte. Hiçbir şirketi tabi ki zan altında bırakmak istemem ancak, bazı büyük şirketlerin müşterisi olduğunuz için ve müşteri olurken de gerek zorunluluktan, gerekse boş bulunmaktan e-mail adresini paylaştığınız için ve o şirketler de bunu bir ek gelir kapısı olarak görüp 100.000-250.000’lik demetler halinde bu reklam yapma ihtiyacı duyan firmalara sattıkları için, böyle mailler almaktasınız.

Bununla nasıl savaşabiliriz?

Zor değil, her size gelen reklam mailinin altında, ufacık puntolarla (!) yazılmış bir “listeden ayrıl” linki göreceksiniz. O linke tıklarsanız, emin olun o firmadan bir daha mail almayacaksınız. Bazı toplu mail gönderme şirketleri, böyle spam yapan firmaların önüne geçmek için, size bir de “aykırı kullanım ihbar et” şansı sunmaktalar. Buna bastığınızda da, bahsi geçen firma hakkında bir soruşturma başlıyor ve toplu mail göndermesinin önüne geçilmesi ya da toplu mail gönderilenlerin müşteri olduğunun ispatlanması istenebiliyor.

Bunu neden öneriyorum?

Bu tarz istenmeyen maillerden, kimi programlar kullanarak kurtulamayacağımız çok açık. Bilgisayarınıza gelmese, mobil cihazınıza gelecektir. Belki kısa vadede sonuç vermeyecektir ancak, sizin mail adreslerinizi başka firmalara satarak para kazanmaya çalışan şirketlerin sizden yararlanmasına fırsat vermeyin. Sonuçta bugun ciddi paralar verilerek bu bilgiler satılıyor, çünkü işe yarıyor. Ama yarın %50’si bile üyelikten ayrılsa bu firmaların satın aldığı maillerden, bu yöntem artık işe yarayan bir pazarlama stratejisi olmaktan çıkacaktır ve maillerimiz bize kalacaktır. Zor bir işlem değil, 1 dakikanızı bile almıyor. Emin olabilirsiniz.

Yazar: Shizof

Pompacı, kardeş, eş, baba.