Linux'u sildikten sonra açılmayan Windows'u tamir edin

Linux denemek isteyen ancak bir türlü istediklerini elde edemeyen arkadaşlarımızın en büyük problemlerinden biri, Linux”u sildikten sonra -eğer ki aynı disk üzerindeyse- Windows”u açamıyor olmaktır.

Grub bir uyarı verir, genelde “partition missing” tarzında ve Windows yükleyicisi de devreye girmediği için Windows açılamaz. Windows dosyalarınız, her türlü bilginiz durmasına rağmen, Windows”u açamadığınız için eğer ki aşağıda anlatacağım çözümü bilmiyorsanız yeni bir yükleme yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Dediğim gibi, Windows partition”unuz tamamen durmaktadır, dokunulmamış, bize gereken tek şey Windows”u açmayı tekrar nasıl öğreteceğimizi bilmektir. Bunun için de, Linux”u henüz silmeden, windows üzerinde “çalıştır” kısmına gelerek “recdisc” yazarak bir sistem kurtarma diski oluşturmanız gerekli. Eğer Windows 7 cd”niz var ise o da işe yarayacaktır, sistem kurtarma diski oluşturmanıza gerek yoktur. 

  1. Sistem Kurtarma Diski ile devam edecekler için ;Sistem kurtarma diskinizi optik sürücünüze takarak sisteminizi onu kullanarak açın, Size bir kaç seçenek sunan bir ekran gelecektir, “Command Prompt””u seçerek devam edin ; Siyah ekranda, Bootrec.exe /fixmbr yazın sonra da Bootrec.exe /fixboot yazın (ki sağlam olsun. =)
  2. Windows 7 Diski ile devam edecekler için ; Windows 7 diskini optik sürücünüze takarak sisteminizi onu kullanarak açın. Yükleme ekranı geldiğinde, “Repair your computer” seçeneğini seçin, yine size bir kaç seçenek sunan bir ekran gelecektir. O ekranda “Command Prompt”“u seçerek devam edin ; Siyah ekranda, Bootrec.exe /fixmbr yazın sonra da Bootrec.exe /fixboot yazın (ki sağlam olsun. =) )

Yazar: Shizof

Pompacı, kardeş, eş, baba.