Faces of Tomorrow

Aslında yazının başlığı pek çok şeyi söylüyor yazı hakkında. Geleceğin yüzleri. Mike Mike adındaki bir fotoğrafçının yıllardır dünyanın farklı şehirlerinde çektiği fotoğrafları bir araya getirerek, şehir şehir “geleceğin insanlarının” neye benzeyeceğini kestirmeye çalıştığı projesine verdiği isim bu.

Özetle, sanatçının yaptığı şu ; bir şehre gidiyor ve insanların portrelerini çekiyor. Bu fotoğrafları sonrasında birleştirerek belli parametrelere göre, tek bir yüz haline getiriyor. Sanatçının sitesine http://www.facesoftomorrow.com sitesinden ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin “geleceğinin fotoğrafları” hakkındaki kişisel görüşüm ise, biraz objektiflik eksikliği olduğu yönünde. Çünkü Türkiye’de iki şehirde çekim yapan yazar, Istanbul’un sadece Eminönü, Ankara’nın ise sadece Ulus semtinde çekimlerde bulunmuş. Istanbul gibi 10 milyonu aşkın insanın yaşadığı metropolitan bir şehirde, sadece bir semtte çekim yaparak objektif bir sonuç alındığına inanmıyorum. Eğer alan biraz daha genişletilseydi, daha farklı da bir portre ortaya çıkabilirdi bence.

Istanbul’da çekilmiş fotoğrafların sonucunu, aşağıda görebilirsiniz.

“Faces of Tomorrow” için 7 cevap

 1. Hmm cok ilginc bir sey. Ama o kadar cirkin adam arasindan yine güzel bir gelecek cikmis ortaya yani =)

 2. Hakkaten yaaaa, o kadar cirkin adamdan gelecek bu nasil cikmis 🙂

  Eg haklisin Istanbul da 17 milyondan fazla kisi yasiyor, sadece bir semte gore olucak is degil bu.
  Ama degisik birsey yapmis.

 3. simdi tabi soyle de bir gercek var. “cirkin” de olsa, bu adamlar da türkiyenin bir gercegi, beraber, barış içinde ve bir şekilde orta yolu bularak yaşamak zorunda olduğumuz insanlar, türk vatandaşları.

  evet, genel olarak portrelere bakınca “öteki”leştirmek insanın içinden gelmiyor değil ama, aslında “durumumuzu” da en gerçekçi şekilde yüzümüze vuran bir proje sadece eminönü meydan’da yapılan bu çalışma.

 4. Eg ye katiliyorum ortada bir gercek var.

  Bizim okulda olsa tiki birsey cikar kesin 😀 Hele kizlar arasinda yapsalar, sari sacli tikican birsey cikar 😀

 5. Hahaha evet genel olarak hepsi fabrikadan cikmis sarisinlar oldugu icin aynen sari sacli tikican bir sey cikar ortaya =)))

Yorumlar kapatıldı.