Yoksa Akıllanıyormuyuz?

Hep imrendigim ve acaba bizde olurmu diye dusundugum bırseyın, bugun gerceklestıgını gormek benı cok mutlu ettı. İmrendıgın sey oyle cok buyuk, imkansız bır sey degil. Ama bizim toplumda alısmadıgımız ve konusurken bile yok artık dedıgımız bırsey. Lafı daha fazla agzımda gevelemicem. Bugun Mecidiyekoy den evime dogru gıderken, Levent ten gecıyodum. Tam Metrocity nin ordaki ısıklardayım ve kafamı saga cevırınce imrendigim o guzel seyi gordum. Takım elbiseli ve motora bınen bir isadamı :) Motor dedıgımde oyle buyuk bısey degıl, tam anlamıyla sehır ıcı kullanım ıcın tasarlananlardan. Bizim toplumda gelende, olurmu yaaa takım elbıse ıle motoramı bınılır denır ama bence hem cok guzel duruyor hemde bızım sehrımız ıcın ınanılmaz akıllı bır davranıs.

Türkiyede yasayıpta İstanbul un trafıgını bılmeyen yoktur. Hatta unumuz bızı zıyaret eden turıstler sayesınde dunya capında. Avrupada ozellıkle İstanbul gıbı kalabalık sehırlerde, cogu ınsan motor kullanıyor. Cunku dusundugunuz zaman hem yollarda az yer kaplıyor, park sorunu yok ve trafık dahı olsa varıcagınız yere daha cabuk varıyorsunuz. Bide avrupa da ınsanlar kucuk yasta bısıkletle tanısıyor ve sehırlerınde bısıkletı aktıf bır sekılde kullanıyorlar. Mesela gozlemledıgım bırseyı paylasmak ıstıyorum. Bir keresınde gordugumde baya sasırmıstım ama gercek. Annenın bırı bısıkletın arka tarafına kucuk cocuguna uygun bır koltuk taktırmıs ve kafalarında kasklar, cocugunu yuvaya goturuyordu. Sunuda eklemek isterim, annenın bısıklet kullandıgı sehır oyle dumduz bır sehır degıldı baya yokuslu falan bır yerdı. Bısıklet kulturu olan ulkelerde, motor kullanımıda cok fazla. İnsallah bugun gordugum bu sahneyı tekrar tekrar gorurum cunku İstanbul un trafıgı artık cekılıcek dert degıl. Belki bizde artık yavas yavas motor kullanımını arttırır, motorlu ınsanlara saygı gostermeyı ogrenırız ve sonunda İstanbul daha az trafıkle daha yasanıcak bır sehır olur.

Hep soyle guzel bır Vespam olsun isterim. Acaba arastırmaya baslasam mı?:)

Yazar: CA

Bu işe nasıl basladıgımızı sizlerle burda paylasmak istiyorum. EG, CA ve OY her zamanki gibi EG nin evinde rutin çay içip napalım diye düşünürken OY yattıgı yerden ben bu blog olayı ile ilgilenmek istiyorum der ve üçü birden boyle bir fikirlerinin daha önceden konuştuklarını, “ama yaaaa yaparız bir ara” dediklerini hatırlarlar. Sonrasında EG bu sefer gercekten bu işi yapalım der ve işe koyulurlar.