Reklam engelleyiciler dost mu; düşman mı?

Internette her türlü içeriğin yaygınlaşması ile eskiden saatini kaçırmamak için programlarımızı değiştirdiğmiz ya da herhangi bir bölümünü kaçırdığında arkadaşlarımızı arayarak neler kaçırdığımızı öğrendiğimiz, hatta ve hatta bazı bölümlerden sonra yine arkadaşlarımızı arayarak bölüm hakkında yorumlar yaptığımız dizileri, izleme alışkanlıklarımız da yavaş yavaş değişiyor.

Çoğumuz artık ya internetten izliyoruz ya da indirerek izliyoruz. Tabii ki internetten dizi yayını yapan siteleri herhalde bir kelimeyle anlat deseler bana ; “dizi” demeden önce “reklam” derim. Bu sitelerde o kadar reklam oluyorki genelde insan diziyi izleyene kadar oradan oraya, sonra buraya, öteye, beriye yönlendirilmiş buluyor kendini.

Bende bu tür olayları engellemek için yaklaşık 3 senedir kesintisiz olarak bir program kullanıyorum, AdBlock Plus. Kesinlikle vazgeçilmezim durumunda bir reklam engelleyici. Ama geçenlerde bir makale okudum ve bu da beni düşündürdü. (düşündürse de, hala kullanmaktan vazgeçmiş değilim!) Makalede yazan şuydu ; reklam önleyicileri kullanıyorsunuz evet de, oradan geçimini sağlayan ya da para kazanan sitenin yöneticisi ne yapsın? Siz o reklamları görmüyorsunuz bile ki tıklayasınız, bu programı herkes kullansa, o adam ne yapacak, nasıl o site varlığını devam ettirecek?. Haksız değil bakış açısına göre, ancak benim bunu okuduktan sonra bile hala o programı kullanma sebebim bana göre şu ; sitenin belli yerlerine reklam konsa ve bunlar sitenin işlevselliğini etkilemeden çalışsa, evet. Ben o reklamları engellemek için bir program gerçekten kullanmam ve ilgimi çeken bişey olursa da, tıklayarak o siteye para kazandırırım. ANCAK sitenin her yerini reklama boyamak, sağdan soldan sarkan frameler ile para kazanmaya çalışmak, dizi izlerken bile ortadan çıkan bir reklamı kapatmak zorunda kalmak… Bunlar bence birazcık da olsa, istismara giriyor ve ben bu koşullar altında AdBlock kullanmaktan vazgeçmem. Düşünceleriniz?

Yazar: Shizof

Pompacı, kardeş, eş, baba.