MacBook nasıl ezilir?

Yine ibretlik görüntülerle karşınızdayız. MacBook sahibi biri olarak, 1.5 senelik ufak vukuatli kullanımımda, sonunda en büyük vukuatima nasil olduğunu bittiğini bilmeden imza atmis bulunmaktayim. MacBookların kasalari artik bildiğiniz gibi aluminyum ve yekpare kasalar. Yani ne birlesme yerleri, ne de plastik aksamlari var, sadece aluminyum. Dolayisi ile, darbeler “kiriklar” yerine “eziklere” sebep oluyor. Bunlardan ilkini de bilgisayarımın cok alakasiz bir yerinde ufak bir yere düsürme (!) sonucu elde etmistim. O gunden sonra azami dikkat gosterip okula götürdüğüm günlerde hep cantamda tasisam da, dün cantamdan cikardiğimda bilgisayarımı ufak bir şok yaşadım. Fotoğrafta da net olarak görülebileceği üzere, ekranın üst arka kisimlarına doğru yaklasık 4-5 cm’lik ve 1cm derinliğinde bir ezik olustu. Plastik bir aksam olsa, cok cok esner, darbe gectikten sonra da eski yerine gelirdi o parca, en kotu durumda da ekran bozulur, lcd akar ve kullanılmaz hale gelirdi.

MacBook durumunda ise isler biraz daha değişik oluyor. Ekranda çalışırken en ufak bir belirti-bozukluk bulunmamakta, bilgisayarın calismasında da herhangi bir sıkıntı bulunmamakta, ancak bu “ezik” 1km öteden fark ediliyor ve her bilgisayarı kapatip actiğinizda gorup sinirinizi bozma islemini büyük basari ile gerceklestiriyor.

Hos, en nihayetinde, bu da bir eşyadır. Canı sıkmaya hic gerek yok, kullandiktan sonra elbette bir gün ömrünün sonuna gelip değiştirmemiz gerekecek. Ama bu tarz bir tasarim harikasını bu halde görmek insanın sinirlerini biraz da olsa bozmaya yetiyor. Neyse, sağlık olsun diyerek, onumuzdeki maçlara bakacağız.

Not: Çanta dediğim içinde envai çeşit şey bulunan sacma sapan bir çanta değil, CaseLogic’in sirtta tasinan ve arkasında laptoplar icin ozel korumali gozu olan bir canta, bugune kadar sürekli sirtimda tasidim laptopumu ve üstüne tek bir cizik bile olusmadi yani ama, nasil olduysa, bu ezik oldu. Olacağı varmis :)

Yazar: Shizof

Pompacı, kardeş, eş, baba.