Htc HD2'de Android

Androidi bilmeyenimiz duymayanimiz kalmadi artik herhalde. Google tarafindan da desteklenmekte olan mobil cihaz isletim sistemidir. Android ile ilk olarak HTC Hero”da tanistim. HTC Hero ile de guzeldi ve kullanimi rahatti ancak tabii ki HD2 bambaska bir donanima sahip. HTC HD2″nin donanim konusundaki ununu az cok telefon ve mobil teknoloji ilgilenen arkadaslarimiz kesinlikle duymuslardir. Aslinda HD2 ilk kapasitif ekranli ve 1ghz islemcili Windows Mobile telefonu olarak piyasaya surulmus olsa da eminim ki onu tasarlayan muhendis bile “ulan bu donanima bir de android gibi isletim sistemi koysak ne olur acaba?” demistir…

Telefonun her ne kadar android kismindan bahsedecek olsam da daha basarili bir karsilastirma adina, windowstaki arti ve eksilerden cok kisa olarak bahsetmeyi verimli buluyorum. Windows telefonlar hakkindaki ilk aci tecrubemi LG KS20 ile yasamistim. ancak bu defasinda anlasilan microsoft htc”nin sektordeki tecrubesine saygi duyarak verimsiz ve kullaniciyi bezdiren WM 6.5 arayuzu yerine htc sense kullanilan bir telefon yaratmis. telefondan beklentileriniz belli bir seviyenin altinda ise haftada bir kere restart atarak windows mobile kullanabilirsiniz ancak benim gibi ne istediginizi tam olarak bilmiyor ve surekli yeni seyler kesfetmek istiyorsaniz android tam size gore.

Pekii hersey cok guzel androidde kullanmak istiyoruz, bu meret nasıl yüklenecek diye soranlar da olacaktır haliyle. Arkadaşlar işte bu konuda kendinize uygun olan android sürümünü bulabilmek giriyor devreye. Mesela ben şu an Hyperdroid adı verilen ve HTC Evo”nun ROM”unu biraz daha değiştirerek HD2″ye uyumlu hale getiren bir android sürümünü kullanıyorum. Android sürümleri tabii ki sürekli yenilenerek daha da iyi hale geldiği için, en geç ayda bir güncellemelere bakarak yeni sürüm varsa ona geçmeniz sizin için en iyisi olacaktır. Sayısız android derlemesi bulunduğu için tabii ki benim burada hepsiyle ilgili bilgi vermem ya da hepsini tek tek anlatmam mümkün değil. O nedenle size bu konuda en iyi ve en yeni bilgileri bulabileceğiniz kaynağı veriyorum : Xda-Developers. tıklayarak HTC HD2 için android sürümlerinin en yenisine, en güncel haberlere ulaşabilirsiniz.

Yazar: Shizof

Pompacı, kardeş, eş, baba.