Gusto

Herkese merhaba.

Bir süredir bazı sebeplerden dolayı webveze yi aksattım. Bir seyler yazmayı bırakın, siteye giremedim bile ama gecenlerde EG nin ‘ Abi siteyi degistirdim, bir bak nasıl olmus?’ demesınden sonra siteye bır girdim ve bir seyler yazmayı ozledıgımı fark ettim. Sizlere 5 aydır takip ettigim bir dergiyi tanıtmaya baslayarak yazılarıma geri donuyorum. Bu arada sitenin son hali cok hosuma gitti. Ellerine saglık EG. Evet, bıraz dertlestıkten sonra sizlere ‘Gusto’ adlı dergimizi tanıtmaya gecebilirim.

İlk başta ‘Gusto’ ne anlama gelmektir? Bunu bende merak ettim ve arastırdım.

gusto : italyanca gusto (tat, tatma; zevk; istek). Son zamanlarda dilimizde “zevk” anlamında kullanılmaktadır. Kelimenin karşılığı dilimizde zaten vardır: zevk.  Örnek: klâsikler, bir kültür, bir zevk, bir seviye ölçütüdür.

Dergimiz bir içki kültür dergisidir. İçinde şaraptan biraya, konyaktan vodkaya kadar her türlü içki ile ilgili yazı bulmak mümkündür. Tabikide içki dünyası yemek ve tütün cesitleri ile yakından ilgilidir. Yemekler ve tütün çesitleri hakkında yazılarda dergimizde yer almaktadır. Ben 5 aydır takip ediyorum ve her sayısını sabırsızlıkla beklıyorum cünkü içinde gercekten cok faydalı ve bilgilendirici yazılar var. Mesela bu aykı kapak konusu olan Guinness marka biranın tarihini ve İrlandalılar için degerini okuduktan sonra anladım. Yada burnumuzun dibinde olan Samos adasında cok guzel sarap uretıldıgını. Dergide yayınlanan reklamları bile bir zevkle inceliyorum cünkü ülkemizde bulunan butik sarap uretıcılerını bu sayede takıp etmiş oluyorum.

Bu aykı sayıda en cok dikkatimi ceken ve daha dergıyı acınca soke olmamı saglayan bır ilanı sızlerle paylasmak ıstıyorum. Chateau Nuzun Tekirdag Cesmeli köyunde butık sarapcılık yapan bir saraphanemız. Kendileri Pinot Noir uzumunu kendı baglarında yetıstırmıs ve saraplarını uretmısler. Diceksınızkı bunda ne var. Ama olay o kadar kolay degıl. Pınot Noır dunyanın en narın ve en kıymetlı uzumlerınden bırı. Yetistirmesi cok zor ve mesakatlı. Ama sarap sevmeyen ınsanı bıle saraba asık edebılıcek duzeyde bır uzum. Pinot Noir un ana vatanı Fransa Burgundy. Mesela Gusto olmasa belkıde bu saraphaneyı ogrenmem cok daha gec olucaktı.

Sizlerle tabikide derginin içindeki yazıları paylasamıcam cünkü verilen emege saygısızlık olur. Ama konu baslıklarını sızlerle paylasabılırım. Kasım sayısının konu baslıkları.

  • Siyah Bira Efsanesi
  • Samos’un altın sarapları
  • Yeni someliye iPad
  • Türk mutfagının elçisi
  • Organik kokteyller
  • Münferit bir meyhane
  • Yıllanmış şaraplar ziyafeti

Aslında ıcınde daha bır suru yazı bulunuyor ama bunlar kapakta bıldırılen konular. Kasım sayısı tam 96 sayfa. Derginin bıraz ınce oldugunu dusunebılırsınız cunku ben dusundum. Keske daha kalın bır dergı olsa ama sonra sunu gordum Wine Spectator dergisi ki kendılerı dunya capında satıs yapıyor 140 sayfa. Yanı baktıgınızda cokta ınce sayılmaz dergimiz.

Taksimde bulunan Rogue (about wine) restaurantı ile Gusto dergisinin bir baglantısı var ama tam olarak bılmıyorum ve yanlıs bır bılgıde vermek ıstemıyorum. İsterseniz Rogue a gidip bir kadeh sarap eslıgınde Gusto dergısını okuyabılırsınız. Rogue restaurantını baska bır yazıda tanıtınırm. Orasıda cok  guzel bır yer ve cok guzel bır sarap menusu var.

İngilizlerin bir lafıyla yazımı bitirmek istiyorum. ‘Think Pink, Drink Pink’

Yazar: CA

Bu işe nasıl basladıgımızı sizlerle burda paylasmak istiyorum. EG, CA ve OY her zamanki gibi EG nin evinde rutin çay içip napalım diye düşünürken OY yattıgı yerden ben bu blog olayı ile ilgilenmek istiyorum der ve üçü birden boyle bir fikirlerinin daha önceden konuştuklarını, “ama yaaaa yaparız bir ara” dediklerini hatırlarlar. Sonrasında EG bu sefer gercekten bu işi yapalım der ve işe koyulurlar.