The Mentalist

the-mentalist-big Mentalist: Zeka keskinliği, hipnoz ve/veya telkin kullanan kişi.Düşünceleri ve davranışları hünerle yönlendiren kişi. The Mentalist, Rome dizisinin yapımcısı Bruno Heller imzalı polisiye  dedektiflik dizisi. Yalnız hemen şunu belirtmek istiyorum dedektiflik diyince aklınıza hemen CSI ve türevleri gelmesin. The Mentalist gerçekten farklı bir dizi çünkü yukarda yazan  açıklamada da gördügünüz gibi basrol oyuncusu Simon Baker yani dizideki adıyla Patrick  Jane gerçekte bir medyum ne kadar kendisi kabul etmesede. Patrick Jane, CBI yani California Soruşturma Bürosu için danışmanlık yapmaktadır.

Karşılaştıkları olaylar karşısında olaganüstü gözlem, ikna ve hipnoz gücünü kullanmaktadır. Mesela örnek vermek gerekirse ekip arkadaşları olay yerinde fellik fellik ipucu ararken, Jane hiç kimsenin farketmedigi ayrıntıları yakalayarak olayı çözüyor. Gerçekten olayların sonuçları genellikle tahmin ettiginizden çok farklı çıkıyor.Jane tabiki bölümün bitmesine yakın herşeyi bütün karizmasıyla açıklayarak olayı bitiriyor. Dizi genelde 50 dk civarı sürüyor ve digitürkte dizimaxten her pazartesi takip edebilirsiniz.

Bu arada Simon Baker dan bahsetmeden olmaz kendisi daha  önce kitabı cok satan ve filmide gayet ilgi gören  ”The Devil Wears Prada” yanı ”Şeytan Marka Giyer” de rol almıştı. Şunuda belirtmeden geçemicem kendisi dizide hep yelek giymektedir ve gerçekten karizmatik duruyo adamda acaba bende giysem öyle dururmu diye çok düşündüm ama pek ümit vermiyorum napayım benim kemiklerim kalın sadece biraz iriyim :)

Yazar: CA

Bu işe nasıl basladıgımızı sizlerle burda paylasmak istiyorum. EG, CA ve OY her zamanki gibi EG nin evinde rutin çay içip napalım diye düşünürken OY yattıgı yerden ben bu blog olayı ile ilgilenmek istiyorum der ve üçü birden boyle bir fikirlerinin daha önceden konuştuklarını, “ama yaaaa yaparız bir ara” dediklerini hatırlarlar. Sonrasında EG bu sefer gercekten bu işi yapalım der ve işe koyulurlar.