Sinestezi’nin Gizemli Dünyası

renklersp2Sinestezi , duyuların birbirine karıştığı nörolojik bir durumdur. Yani ; harf ve seslerin renk olarak, bazı kelimelerin ağızda tat olarak algılanması.. Mesela Fa notasına basıyorsunuz o kişiler bunu duymuyor onu bir renk olarak algılıyor mesela.. Gerçekten çok karmaşık bir durum.. Duyu organlarının birbirinin yerine geçip diğerinin görevini yapması. Her şey karışıyor .. Yani tabii bu bir algılama bozukluğu mu yoksa bir yetenek mi o konuda bende emin değilim. Neden bu şekilde olduğu da henüz çözümlenmiş değil. Fakat Empati kitabını okuyunca  bir yetenek olduğu fikrine daha yakın oldum. Sinestezik kişiler genelde hassas yapılı,hayal dünyası cok yogun,ruhsal durumu,kendisinin bile anlayamadıgı kadar karısık olan kisilerdir.

Kısacası Sineztesiklerin dünyasına girdiğimizde ; ..

Cok az sayıda kisi sinesteziktir ve olanlarda genelde sanatla ugrasmaktadır.O renkli dünyanın içinde nasıl da sanatla uğrasmasınlar ama dimi =) İşitme, tatma, koklama, dokunma,aynı zamanda renk olarak algılanır.Yazıları renk olarak algılayanlarda vardır fakat bunlar iki ayrı gruptur. Yani yazıları renk olarak algılayanlar, tatları , kokuları veya sesleri renk olarak algılamazlar. Tatları,kokuları,sesleri renk olarak algılayan Sinestezikler daha az görülmektedir. En sık görülen ve en cok incelenmis sinestezikler yazıları , rakamları renk olarak algılayan sinesteziklerdir.

Tatları , sesleri , kokuları renk olarak algılayan sinesteziklerin hafızalarıda zayıf olur ve bir anda duydukları bir kokuyla yıllardır hatırlamadıkları bir olayı, bir yeri hatırlarlar. Her şehrin, her evin, her yerin, her tadın, her sesin sahip oldugu değisik renkler vardır. Hafıza; koku , ses ,tat gibi algıları renk olarak kodlar. Uyusturucuya meğilli olurlar. Renkler arasında gezmeyi severler. Ama sanıldıgı gibi sürekli gözlerinin önünde renklerle gezmezler. Sinestezi nedeniyle hayatları diger kisilerden farklı gecmez. Bir üstünlük ya da eksiklik degildir. Sadece kafanın biraz farklı calısması olayıdır. Aslında gayet eglenceli bir durumdur.

Çok az hatırladıgım, ufakken oturdugum evi, bir an aldıgım bir kokuyla turuncu rengi yasamam ,ardından turuncu plastik sürahinin aklıma gelmesi , ardından sürahinin bulundugu mutfakta ki bir sürü ayrıntıyı hatırlamam ve zincirleme olarak bir süre bir sürü seyi hatırlayıp evin icinde gezinmem , igrenc hafızamın bana renklerle ve kokularla baglantılı olarak yaptıgı bir latifedir. Yenen yemegin tadının renk yasatması ardından o renkle baglantılı baska bir olay hatırlanması gibi enteresan durumlar yasanır sürekli. Şarkıları renkler esliginde dinlemek algı bozukluguysa ne de güzel bir algı bozuklugudur. Renk patlaması ve duygu yogunlugudur sinestezi .. Sanki çok renkli farklı bir dünyadan bahsetmiş gibi hissediyorum kendimi. Gerçekten eğlenceli geliyor. Tabii bir de bunu gerçekten yaşayan kişilere sormak lazım acaba gerçekten de eğlenceli mi renkli dünya diye..

“Sinestezi’nin Gizemli Dünyası” için 7 cevap

  1. Gercekten enteresan bir durum dedıgın gıbı bır bozuklukmu yoksa yetenekmı bellı degıl ama sinestezi olan biriyle tanısıp ögrenmek gerekir:)

  2. evet insanın walla sinestezi olası geliyoo bölee rengarenk bi dünyada olası gelio =) ama tabii etrafı hep renkli görenler memnun mu bu durumdan bilinmez .. her şey uzaktan hoş gelirr =)

  3. sinestezi yaşayan insana çok normal gelen bir durumdur. etrafı renkli görmek gibi bir şey değil, zaten herkes etrafı renkli görüyor. bir sinestezik olarak bunun yetenek ya da bozukluk olduğuna inanmıyorum. bir özelliktir olsa olsa.

  4. Merhaba arkadaşlar,
    Sinestezik olanlara soracak olursanız genelde sorun değil farklı bir bakış açısına bağlı bir yetenek olarak görürler. Sayıların cinsiyeti vardır mesela bize göre ve arkadaşlık ya da akrabalık ilişkileri. Ya da bir ses duyduğumuzda o sese bağlı olarak örneğin şeftali tadı alabiliriz. Ya da çayın numarası 7’dir. Çok keyifli bir o kadar da düşünmeye sevk edici bir halet-i ruhiye ve sanırım biraz da ilgi uyandırıcı. Kısaca özetlemek gerekirse; farklı bir bakış açısı…

  5. Okudugum kadariyla bende anlatmaya calismistim bu renkli dünyayi. Empati kitabi sayesinde tanistim. Renkli dünyalari cok sevdigim icin ilgimi cekti ve biraz daha arastirip böyle bi yazi cikardim. Tabii o renkli dünyanin icinde olmadan tam olarak bunu aciklayamam. Dediginiz gibi dünyaya farkli bir bakis acisi 🙂 Insani farkli kilan degisik bir özellik.

Yorumlar kapatıldı.