Rosetta at Home Projesine Katılın!

Son zamanlarda Dünya için ne yaptınız? Bunun cevabını vermek bazılarımız için gerçekten zor olmalı. Araçlarımızda her gün havamızı kirleten bir ürün yakıyoruz, her gün çevreye biraz daha zarar veriyoruz. İsteyerek ya da istemeyerek. İşte size bir şans!

Rosetta at Home, Washington Universitesinin bir projesi. Ama dünyaya mal olmuş bir proje. Üstelik sadece bir tane de değil. Ama bugun sadece Rosetta projesinden bahsedeceğim. Rosetta projesi, proteinlerin 3 boyutlu görüntülerinin çıkarılmasına yardımcı olup, kanser, aids ya da alzheimer tarzı hastalıkların tedavisinin bulunmasına yardımcı olmak isteyen insanlar için yaratılmış bir proje. Bu projeye katılmak için gereken ise, sadece istemeniz!

Her tür işletim sisteminde, Linux, Mac ya da Windows tabanlı, her türlü işlemci ve bilgisayar ile bu projeye katılabilirsiniz ve yapmanız gereken tek şey Boinc‘i bilgisayarınıza indirip kurmak. Bilgisayarınıza indirip kurduktan sonra 2 dakika içinde üye olarak tercih ettiğiniz bir projede dünyaya yardım etmeye başlayabiliyorsunuz!

Ben şu an 2 kendi bilgisayarım, 3 te şirket bilgisayarım olmak üzere 5 bilgisayar ile rosetta projesine katılmaktayım ve zaten 24 saat açık olan bilgisayarlarım dünyaya yardım ediyor! Programın en güzel yanlarından biri, sadece bilgisayarınız boşken işlemcinizi kullanması ve sizin bilgisayar işlemcisine ihtiyacınız olduğu anda tamamen devreden çıkabilmesi.Yeditepe Üniversitesi grubunun kurucusu ve yöneticisi olarak, tüm arkadaşlarımı buradan dünyaya yardım etmeye çağırıyorum. Nasıl takımımızın bir parçası olup programı işlevsel hale getirebileceğiniz konusunda elimden gelen tüm yardımı yapmaya hazırım! Bana ulaşmanız yeterli.

Yazar: Shizof

Pompacı, kardeş, eş, baba.