Nedeni Var Nedeni Yok Fark Etmez!

kolpa

İstanbul gece hayatının alternatiflerinden beklide en başta gelenlerinden biri de Taksimdir. Hafta içi fazla kalabalık olmadığından rahatça gezip dolaşıp bir yerlerde bir şey yer içer, oradan genelde rotayı ‘ Beyoğlu hayal kahvesi’ ne çevirip bir konserle geceyi noktalarız. Ama cuma gününden itibaren he kesimden insanın kendi zevkine göre olan mekânları tıklım tıkış doldurmaya başlar. Amaç 1 2 bir şeyler içip arkadaş grubuyla sohbet aynı zamanda canlı müzik eşliğinde dans edip haftanın yorgunluğunu eğlenerek atmaktır. Canlı müzik diyince aklıma şüphesiz ilk gelen grup ‘KOLPA’  ki bu yaklaşık 4 yıldır da böyle. İlk yıllarda Pulp sahnesini kendi evi gibi kullanan, rahat tavırlarıyla gelen izleyiciyi kendi evinde arkadaş grubuyla eğleniyormuş hissi veren nadir gruplardan biri Kolpa. Bu 4 yılın Cuma gecelerinin beklide % 60ında kendimi şartlamış gibi ‘ Kolpa gecesi’ ilan etmiş biri olarak ‘neden sadece Cuma geceleri, ben diğer günlerde dinlemek istiyorum’ sorusu beynimde dönmeye başlamıştı, anladım ki bu soru sadece benim değil, benim gibi yüzlerde Kolpa fanının da beyninde dönüyormuş. ‘ E albüm çıksın artık’ şeklindeki feryatlarımızı sonunda duydular ve nihayet mart ayı ortalarında ‘ Hayat Senin ‘ adlı ilk albümlerini yayınladılar.

Beklenenin aksine albümde cover yok tam tersi kendi besteleri vardı. ‘ E güzel olmuş’ dedik ve dinlemeye başladık. Şimdi ‘ kim bunlar?’ şeklinde sorularınızı duyar gibiyim, hemen tanıtalım. Davulda, Panik’ in ilk yıllarından hatırlayacağınız Samuray Gökçe. Basgitarda Gökçe ve Grubun menajerliğinin üstlenen Bora Yeter. Gitarda casino online yakışıklılığını ve yeteneğini konuşturan Cenk Taner Dönmez. Vokal ve 2. gitarda ise Barış Yurtçu‘dan oluşuyor. 80 ler 90 lar ve hatta günümüz pop, rock ve hatta arabesk parçalarını kendilerine has bir yorumla coverlayan Kolpa, kendilerine bir şekilde bağımlılık yaratıyor. Eğer merak edip ‘ hadi bu kadar yazmış bu bir gidipte dinleyelim derseniz konseri sakın ama sakın ‘ kadınım, aşk oyunu,  bir teselli ver’ i dinlemeden ayrılmayın çalmamışlarsa bile şarkının adını yüksek sesle söyleyin mutlaka çalıyorlar bizzat denedim.

Remixiyle beraber albümün çıkış parçası  ‘ sayende ‘ yi mutlaka dinlemişsinizdir, tek tarafın ‘ sorunlu’ olması sebebiyle biten bir ilişkiye’ aklın başına çıkıp geldiğinde ağlayacak ‘ diyerek yeri geldiğinde bizimde çok kullandığımız bu cümleyi söylüyorlar. ‘Düşünme’ de ise Jazz Stopta Kolpa sahnesine fırlayıp onlarla şarkı söylemesiyle ve Gökçe’nin 5 kuruş yok parçasına yaptığı düetle hatırladığım Esin İris var. Olur, olmadık yerde ortaya çıkan her şeye elini atan ama gerek duyulduğu zaman ortalarda dolaşmayan (kısacası benim gibi) insanlara ’sen rahatsız olma otur koltuğunda sorma ‘ diyerekten gönderme yapıyor. Hani tek tarafın körkütük aşık olduğu ve sevgilisinin yaptığı saçma ve kötü şeyleri görememe durumundan arık yeni yeni çıkmış ve ‘ sus dinle ele güne beni rezil etme’ şeklindeki sitem edip ama aynı zamanda hala sevdiği için ‘yaşattığın beni öldürme’ diyerekten kısmi bir özür diliyor. Sadece ise, aldatılma ile biten bir ilişkinin hiç bir zaman tekrar isteseler bile eski haline geri dönmeyeceğini ‘ sıcak ellerini al git onlar artık beni ısıtmaz ‘ diyerek gönderme yapıyor. Albümde ilk dinlediğimde hemen dilime dolanan tek şarkı ‘koşa koşa’. Hani siz sevdiğiniz halde sevgiliniz ‘ ara versek iyi olur ‘ başka bir deyişle ‘ ayrılalım artık’ dediği zamanlar vardır ya,  işe o anda ondan bir şekilde soğursunuz.  Aradan ayrı geçen süre içinde sizi arkadaşlarınıza sormaya başlar ve geri dönme çabaları içine girerler ya işte tamda bu zamanlar için hadi güle güle ‘ iyi bak mutluyum böyle’ diyerek cevabı veriyor Kolpa. Dinlerken bir yerden tanıdık geliyor diyip dilinize dolanmasının sebebi de bu olsa gerek. ‘Bitmeli’, hemen arkasından dinlenmesi gereken birbirini tamamlayan şarkılar. İlk görüşte âşık olup tanımaya başladığınızda onun bambaşka biri olduğunu anlarsınız ya işte tamda bu durumu Kolpa çok güzel anlatmış.  ‘ hayatım canım bak böyle yapma, bu aralar kafam çok karışık, yüz yüze görüşsek daha iyi olur, saçmalama sadece arkadaşım o benim, sorun sende değil bende, dost kalalım tamam mı görüşelim yani…’bence ‘ Aslında’ yı gayet yi anlatıyor. ‘ Büyü bozuldu ‘ ise bitmesini istemediğiniz ama biten bir ilişkinin ardından ‘ senden sonra darma dağınım’ diyerek güzelce özetlenmiş bir hali.

Size tavsiyem bir an önce albümü alıp arşivinize mutlaka katmanız. Cumartesi günleri 1,30 civarlarında JJ Balansta mutlaka Kolpayı izleyin. Benden bu kadar albümü irdeledim daha ne olsun. Not: konserlerinde albümden sadece 1 2 şarkıya yer veriyorlar genelde cover çalmaya devam ediyorlar.

Yazar: CA

Bu işe nasıl basladıgımızı sizlerle burda paylasmak istiyorum. EG, CA ve OY her zamanki gibi EG nin evinde rutin çay içip napalım diye düşünürken OY yattıgı yerden ben bu blog olayı ile ilgilenmek istiyorum der ve üçü birden boyle bir fikirlerinin daha önceden konuştuklarını, “ama yaaaa yaparız bir ara” dediklerini hatırlarlar. Sonrasında EG bu sefer gercekten bu işi yapalım der ve işe koyulurlar.