Long Island Iced Tea

107Staj yapmakta olan arkadaşlara söz verdim ama sınavlar falan ancak bugüne kaldı yeni kokteyl tarifi. Bugün sizlere bundan 4 sene önce okuldan çıkıp bir yere   oturduktan sonra  “yaaa bugün ne yapalım sıkılıyoruz” derken cin akıllı bir arkadaşımın tavsiyesiyle içtigim bir kokteyl olan Long Island Iced Tea yi tanıtmak istiyorum. Bu kokteyli seçmemin en büyük sebebi içinde değişik bir kaç çeşit alkolun bulunması. Zaten bundan 4 sene önce cin arkadaşımın bu kokteyli seçmesindeki sebepte buydu. Başta biraz tereddüt ile baktıktan sonra yudumladığım Long Island Iced Tea gercekten farklı ama güzel bir kokteyl. Yalnız şunu başından belirtiyim evde yapması biraz masraflı olabilir çünkü birkaç değişik alkollu içki almanız gerekicek ama evinde geniş bir içki yelpazesi olanlar için kolay olucağını düşünüyorum. Bu arada staj yapan arkadaşlar bundan 2 tane içtinizmi emin olun zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız.  Şimdi yapımına geçelim.


Malzemeler

  • 2 çay kaşığı white rum
  • 2 çay kaşığı votka
  • 2 çay kaşığı cin
  • 2 çay kaşığı silver tekila
  • 2 çay kaşığı Contreau
  • Yarım limon suyu
  • 2 çay kaşığı şeker şurubu
  • 6 yemek kaşığı kola

Cointreau:Dünyanın dört bir yanından acı ve tatlı portakalların bir araya gelmesinden oluşan bir çeşit portakal likörü markası. Kokteylinizi daha acı-ekşi hale getirmek istediğinizde yardımına başvurabilirsiniz.

Yapılışı

Kola dışındaki tüm malzemeleri buzla birlikte 30 saniye boyunca bir sürahide karıştırın. Soğumuş karışımınızı buz küpleriyle ve limon parçalarıyla dolu geniş bir bardağa süzün, üzerine soğuk kola ekleyin. Son olarak taze nane katarak kokteylinizi tamamlayın.

Gördüğünüz üzere yapımı gayet basit ama malzeme ihtiyacı biraz fazla. Herkese afiyet olsun.

Yazar: CA

Bu işe nasıl basladıgımızı sizlerle burda paylasmak istiyorum. EG, CA ve OY her zamanki gibi EG nin evinde rutin çay içip napalım diye düşünürken OY yattıgı yerden ben bu blog olayı ile ilgilenmek istiyorum der ve üçü birden boyle bir fikirlerinin daha önceden konuştuklarını, “ama yaaaa yaparız bir ara” dediklerini hatırlarlar. Sonrasında EG bu sefer gercekten bu işi yapalım der ve işe koyulurlar.