Kendin Coş

dejavu2Küçüklüğünde Cem Karaca Moğollar vb. dinleyen biri olarak 2000li yıllarda neredeyse hiç Anadolu punk/rock – ska tarzı müzik yapan bir gruba denk gelmedim. Diyordum ki 2004 yılının bahar aylarında İstiklal caddesinde bir müzik mağazasından gelen tanıdık bir ses üzerine bunu daha öncede duymuştum diyerek mağazaya girdim, çalanın kim olduğunu öğrenmemle tüm o eski fikirlerim değişti. Bağlama, gitar, basgitar, davulun uzun zamandır bu kadar eğlenceli tam anlamıyla gaz çalındığını yıllardır duymamıştım. Ankara’dan kötü grup çıkmaz tezinin bir diğer kanıtı. Evet, onlar 2004Roxy  Müzik Günleri’nin birincisi Deja Vu.

Müzik olarak gittikçe özgün bir çizgi yakalamış süper diyebileceğim bir grup. Elemanların hepsinin ayrı ayrı sempatik ve yakışıklı, çok güzel bir müzik yapıyorlar ve sahne performansları çok yüksek daha ne diyebilirim… Türkiyede alternatif piyasada nihayet doğru düzgün işlerin yapılmaya başlandığının, firmaların artık gönül rahatlığı ile distortion içeren, ska/hardcore/nu metal içeren işlere destek vermeye başladıklarının izlerini Deja Vu ile gördüm. Gerçi İlk singleları olan ‘Kendin Coş’ ile ebevenlerin ‘balık baştan kokar’ benzeri sözleri nedeni ile gençlik işte tam bu noktada yorumlarına maruz kaldılar. Olağanüstü bir basçıya sahipler bunun şüphesi yok. Bas melodilerini davul ritminin etrafında biçimlendirmesi ise süper. Vokal ise sahnede zıplıyor, coşturuyor. Sesini böğürmek için kullanmak yerine normal sesler çıkararak enstrüman gibi kullanmasına diyecek bir sözüm yok. Şu sıralar çoğu kişi bunun tam tersini yapıyor ve artık onlardan gına geldi giyebilirim. Gitaristi ise Brandon Boyd ve Mike Einziger karışımına benzetiyorum ne alaka demeyin mutlaka alttaki videoyu izleyin anlayacaksınız. Davulcuların ise son singledan önce değiştiğini bildim ama kayıtlar itibariyle onunda bayağı iyi çaldığını ve eğlenceli olduğunu söyleyebilirim.

Eski albümden bu yana yaklaşık 5 yıl konserler festivaller derken bekledik bekledik derken geçtiğimiz Kasım ayında single olarak ‘Aşk Nereye Kadar’ı yayınladılar ve en sonunda Eylül ayında raflarda yerini alacak olan albüm için dört gözle bekliyoruz. Albüm çıksın gene İstanbul’da konsere çıksınlar, hep çalsınlar, hep coştursunlar, hep zıplasınlar, hep eğlendirsinler…