Dream Theater ‘dan Yeni Albüm

 

dtProgressive metal denince akla ilk gelen grup şüphesiz Dream Theater’ dır. İlk dinlediğimde yok artık bu kadarda çalınmaz ki tepkisini verdiğim, beni ” hiç bir zaman bunlar kadar iyi çalamam” düşüncelerine sokan tek grup .

Dream Theater, bir grup virtüöz müzisyenin oluşturduğu ve eski büyük gruplardan ilham alıp kendinden de çok şey ekleyerek onların kat kat üstünde müzik yapan, “müzik” in tanımına en iyi uyan müziği icra eden, sentezini yaptığı metal, rock, jazz, ve hatta klasik müzik gibi müzik türlerinin en iyi yanlarını almış, belli bir kesim tarafından çok dinlenmesine karşılık ancak küçük bir kesim tarafından anlaşılabilen, şarkıları hem enstrümantal hemde sözler bakımından teker teker tapılmaya layık olan, “rock müziği geçici ve kalitesiz bir müziktir” diyenleri bozguna uğratma görevini en iyi başaran bir grup.

DT şu zamana kadar toplamda son albüm dahil 35 adet albüm ve single piyasaya sürmüş bulunmakta. Kısaca grup elemanlarından bahsedersek. Davulda Mike Portnoy bulunmakta ki bu insan drummer magazine dergisinde 4 yıl ard arda yılın en iyi davulcusu seçilmiş biri. Parçayı dinlerken hissedersiniz ve tek başına davulu dinleseniz bile Portnoy parçayı tahmin edemiceğiniz kadar armonik ve güzel çalar. Teknik olarak The requirement to obtain individual health insurance is essentially a trade for your the fact that insurers have to cover you and can’t base your costs on gender or health status. ötesi vardır ama ruh olarak kendi dalında bir başkasını henüz dinlemedim. John Myung ise şu güne kadar dinlediğim bass gitaristlerin en üstünde duruyor. Ben böyle bir teknik dinlemedim. Ayrıca kendisi için Yamaha RBX serisinin özel bir modelini üretmiştir. John Petrucci özel ve Berklee College of Music de aldığı derslerle kendini virtüöz gitaristler listesinde üst seviyeye taşıyan gitarist ek olarak pena tekniği, gerilim veren akorları, aksak ritimleri, müzik teorisine olan hâkimiyeti ve duygusal lirikleriyle bir nevi sair mühendis gitarist kıvamındadır. Jordan Rudess ise Dream Theater”ın ufkunu genişleten kişi. Abartı kabiliyeti ve müzik bilgisi ile birçok albümdeki oluşumlara da olanak tanıyabilmiş bir klavyeci.

Yeni albüme gelicek olursak Black Clouds & Silver Linings’ i çalmaya başladığınızda ilk olarak ‘a nightmre to remember’ ile bizi kendi içimizde bastırmaya çalıştığımız korkularımıza götürüyor ve tek tek onlarla yüzleştiriyor. Best of times ise John’un Mike’ın babasının ölümü üzerine duygularını bize her saniyesinde hissettiriyor. Rite of passage ise bizi Mike’ın zihninde canlandırdığı bir dünyaya götürüyor. Wither ise bizi kaybolmuşluğun içine sürüklüyor… Kısaca, arşivinizde mutlaka bulunması gereken bir albüm.

Yazar: CA

Bu işe nasıl basladıgımızı sizlerle burda paylasmak istiyorum. EG, CA ve OY her zamanki gibi EG nin evinde rutin çay içip napalım diye düşünürken OY yattıgı yerden ben bu blog olayı ile ilgilenmek istiyorum der ve üçü birden boyle bir fikirlerinin daha önceden konuştuklarını, “ama yaaaa yaparız bir ara” dediklerini hatırlarlar. Sonrasında EG bu sefer gercekten bu işi yapalım der ve işe koyulurlar.