Domuz Gribi

news85Türkiye’ de de 10 kişide de görülmüş olan bu hastalık hakkında bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum..

INFLUENZA A (H1N1) GRİBİ ( DOMUZ GRİBİ)
İnsanlarda Görülen İnfluenza A(H1N1)-Domuz Gribinin Belirti ve Bulguları Nelerdir?

Influenza A(H1N1)-Domuz gribi olgularının bildirildiği bölgelere son yedi gün içinde seyahat ettiyseniz veya bu ülkelerde* bulunanlarla son yedi gün içinde yakın temasda bulundu iseniz ve aşağıda yazılı gribe benzer belirtileriniz varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Gerekli testleri ve tedavileri yaptırmanız hastalık kontrolünde çok önemlidir. Sağlık kuruluşuna başvururken mutlaka ağız ve burnunuzu tek kullanımlık mendille kapatınız.

Ateş, titreme
Boğaz ağrısı
Burun akıntısı
Kas ağrıları,
Şiddetli başağrısı
Kuru öksürük, halsizlik,
Genel rahatsızlık
Bulantı, kusma, ishal
Gripten Korunmak İçin Ne Yapmalıyım?
En önemlisi ve ilk yapmamız gereken ellerinizi yıkamak. Genel sağlığınızı koruyun..
Yeterli uykunuzu alın,
Fiziksel olarak aktif olun,
Stresinizi yönetin,
Bol sıvı alın,
Besleyici gıdalar tüketin,
İyi havalandırılmamiş kapalı alanlardan mümkün olduğunca uzak durun
Ayrıca;
Grip virüsü bulaşma olasılığı olan yüzeylere dokunmayın.
Hasta olan bireylerle temastan kaçının.

Influenza A(H1N1)-Domuz Gribinin Tedavisi var mıdır?

Aşısı henüz yoktur.

Tedavide oseltamivir ve zanamivir isimli ilaçlar etkilidir.
El temizliği
Ellerinizi sık yıkamanız korunmanıza yardımcı olacaktır. Ellerinizi su ve sabunla yıkayınız veya alkol içerikli el dezenfektanlarla temizleyiniz.
Influenza A(H1N1)-Domuz Gribi Neden Ciddi Bir Hastalıktır? Influenza A(H1N1)-Domuz gribinin mevsimsel grip gibi şiddeti hafif ya da ağır olabilir. Influenza A(H1N1)-Domuz gribi virusu yeni bir virusdur ve insanlar bu yeni virusla daha önce hiç karşılaşmadıkları için , bu virusa karşı hiçbir bağışıklıkları yoktur. Bu virüs insandan insana geçiş özelliği kazandığı için salgın yapabilme kapasitesine sahiptir.
Vaka görülen ülkeler:
Arkadaşlar aman dikkat edelimde sakata gelmeyelim bu hastalıkla ilgili şakalar yaparken =)
Her sene bir şey çıkarıyorlar zaten.. Geçen sene yok kene mene.. Bu sene bu ondan öncede vardı bir sürü hastalık.. Biyolojik silah olarak kullanıyorlar herhalde artık .. Her şeyi beklerim.. Sağlıklı günler =)

Yazar: Minho

Minho`yu karsima alip kim oldugunu sorarim oda kendini anlatir durur anlatabildigi kadariyla: Her zamanki gibi kendi halindeyken Minho , Oy tarafindan bir teklif alir yazi yazmak ve webveze`de yazar olmak istermisin diye? Yazi yazmayi sevdiginden olsa gerek cok hosuna gider ve hic düsünmeden bu teklifi kabul eder.. Bir seyleri paylasacagini , insanlarin yazdiklarini okuyacagini bilme düsüncesi ve buna katkida bulunabilme sansina eristigi icin kendini mutlu hisseder =)