Delilik ve Tanımı

shhhhh__don__t_speak_by_rilraeBugün gerçekten de çok farklı bir konuyu işleyerek bitiriceğim.Evet her zaman ne teknoloji ne de filmler insana birşeyler katıyor bazen insana acılar çok şeyler öğretiyor.Herkes gibi öğrenmektense zor yoldan acı çekerek, deliliğimizi kullanarak öğreniyoruz bu hayatın ne kadar boş olduğunu.Ben bugün kendimce yada kendimden yola çıkaraktan,herkesin çok konuştuğu bir konuda yazacağım.Deliliğin tanımı?

Delilik yaftası öyle kolay yapıştırılır ki insana,bunun için biraz farklı,herkesten ayrı bir düşünce beyan etmeniz bile yeterlidir.Ancak fikrimce olumsuz değildir delilik. Belkide bir erdem.Erasmus’a göre delilik gerçek bilgeliktir. Kendini bilge sanmak gerçek deliliktir. Çocukluktan yaşlılığa, aşktan evliliğe, dostluktan hazza, savaştan barışa deliliğin egemenliği altındadır insan. Mutluluklar hep ona bağlıdır. Madalyonu ters çevirdiğimizde siyahlar beyaz, beyazlar ise siyah görünecektir. Kendini bilge sanan delilerin verdikleri zararı dile getirecektir.

Delilik insan ırkının devamını kendine bağlar. O olmasa kimse kimseyle evlenemez. Unutmanın yardımıyla kadınlar evliliğe ve tekrar tekrar acılar çekerek çocuk doğurmaya katlanabilmektedir.Kadınlar çılgın ve havaidir. ancak aynı zamanda hoş ve eğlencelidir. Erkeğin gamlı ve somurtkan yapısını delilikleriyle yumuşatır. Süslenme uğraşı deliliğin göstergesidir. Ancak kadın bilgeliğe soyundu mu deliliklerine delilik ekler. Buna karşılık erkekler de kadınlara kur yaparak deliliklerini ispatlar.

Herkes ‘pohpoh’ lanmaktan hoşlanır. Kendini beğenir. Bu mutluluk kaynağıdır. Bu tür mutluluklar deliliktir. Çünkü ‘pohpoh’ lanmalara kanma ve kendini beğenme gerçeklerini  görememek, akılla bağını koparmış olmak gerekir.

En iyi mutluluk aldanmadan gelen mutluluktur. Çünkü maliyeti çok düşüktür. Bir adam karısına cam kırıntılarını elmas diyerek armağan etse ve kadın buna inanarak sevinse ne olur? Bir insanın kendini kral sayması da, gerçekten kral olmaktan çok daha kolay değil midir?

Güzel sözlerdir, birine deli derken durup tekrar düşünülmesi gerektiğini işaret eder.