Bir Sönük Boat Show

“2009 Istanbul Boat Show şölen gibi olacak” ,”2009’da Pendik’de Marina’da yapılacak Boat Show ile Cenevre Boat Show’a Rakip olmayı hedefliyoruz.” Bunlar bir kaç hafta öncesine kadar boat show organizatörlerinin ağzından düşmeyen kelimelerdi. Medyanın da abartması ile 2009 Boat Show’u merakla beklemeye başladık. Davetiyelerimiz geldi. Zaten davetiyelerin gelişinden bişelerin yanlış olduğu belliydi. Normalde bir kurum 2 kişilik, haydi bilemedin 3 kişilik davetiye yollar. Ama bu seferkinde toplasan 15-20 kişilik davetiye vardı, sadece babamda.

Bişeyler sezmiştim zaten de, yine de beneteau gelir şovunu yapar, elan’a bakarız falan derken zaman geçer diye düşünerekten tuttuk sahilden Pendik’in yolunu. Vardığımızda sıra vardı, 5tl otopark ücreti ödememiz gerektiği söylendi (ki gayet doğal bir istek günümüz İstanbul’unda) , biz parayı hazırlarken önümüzdeki 8-9 araba, dümdüz girdiler. Sorduğumuzda neden öyle diye, otopark kartları olduğunu anladık, neyse biz paramızı ödedik, arkamızdaki 3-4 arabada ödemedi, yani otoparka para veren 3-5 kişiden biri de bizdik :)

Bunun yanısıra, HERKESİN davetiyesi varmış zaten. CNR’da dolu olan bilet satış gişesi bu sefer bomboştu, davetiye kuyruğu dolu olup, davetiyesi çok olan, olmayana da veriyor gibiydi sanki gişelerin önünde :) CNR’daki fuardaki ilgi zaten yoktu, davetiyesini gösteren barkod okuyucusu çalışmayan turnikeden başındaki görevlinin tuşa basması ile  geçiyor, sonra da zaten ufacık olan (yine CNR’a kıyasla) fuarı gezmeye başlıyordu.

Bir kere en büyük eksiklik, firmaları alanlarına göre ayırmamış olmalarıydı. Allah’tan tekne satanlar aynı yerdeydi! (Aa! Bir saniye, eminim onu da düşünmemişlerdir, tekneler suda olmak zorunda olduğu için yan yana denk gelmiştir!) Elektronik aletler satanlar bir tarafta, teknede lazım olabilecek araç gereçleri satanlar bir yerde, motor satanlar ayrı bir yerde, normali bölye olması gerekirken, Pendik’te hipsi kardeş kardeş alana dağılmıştılar. Yani eğer birinden fiyat alıyorsanız bir parça ile ilgili rakipten fiyat almak için fuarın altını üstüne getirmeniz lazım ki, bulabilesiniz!

Onun dışında Beneteau ve Elan’a baktık zaten sadece ama, insanların teknelerini çağırdıkları için fuarda sergilemek için, satılık tekne malesef göremedik desem yeridir ve açıkçası bir tekne sahibi olarak, başkasının teknesini satılık tekneymiş gibi gezemem. Çünkü biliyorum ki o tekne orada sahibinin arzusu ile bulunmuyor. Bu satışı yapan firmanın imzalattığı sözleşmede bulunan “% şu kadar indirim karşılığında bu tekne şu şu şu şu şu fuarlarda sergilenecektir” maddesi nedeniyle orada ve eğer sahibi de titiz biriyse, evinde içi gitmekte!

Sonuç olarak, ne bekliyordun, ne buldun derseniz beklediğimden çok kötü bir fuardı! En azından satılık tekneleri gönül rahatlığıyla gezip incelemek isterdim, fiyat araştırırken 3 kere fuarı dönmememek isterdim ve tabii ki daha iyi bir organizasyon beklerdim. Fuarın adı, benim için en azından, yine CNR. Oradaki organizasyon, bundan çok daha başarılı idi.

Yazar: Shizof

Pompacı, kardeş, eş, baba.