Aynı Tonlar Arasında, Eşsiz Bir Renk Olsa Bir An…

grenx

Alternatif müzik dinleyen kitle Tool, A Perfect Circle, Dregd’ i mutlaka bilirler ve deha olarak kabul ederler ki  nitekimde  öyle. Yıllardır aynı standartlarda müzik yapabilen başka bir grup daha çıkmamıştı. Herhangi bir parçası çaldığında büyük bir hayranlıkla dinler, Türkiye’ye gelmeseler de bir şekilde konser dvdlerini bulup izlerdik. Hatta 2 sene öncesinin Eylül ayında hangimiz Tool konserinde kendinden geçmedi, gördüğümüze, duyduğumuza ve orda olduğumuza bile inanmak istemedik. (Tool’ un Türkiye’ye gelmesi için yıllarca beklemiş ama o gün problemler yüzünden konsere gidememiştim). Neyse tüm yazı boyunca onları övecek değilim, çünkü bizimde artık aynı standartlarda bir grubumuz var. Yok artık dediğinizi duyar gibi oldum, hayır şaka da yapmıyorum. Kimden mi bahsediyorum? Tabii ki Gren den bahsediyorum.

Onlarla tanışmam Kurban forumundan bir arkadaşımın bana singlelarını atmasıyla başladı. İlk dinleyişimde ‘ yok artık bunda tanıdık alışılagelmemiş bir şey var’ dedim. Tepkisi ‘ Tool gibi mi?’ oldu. Evet, kesinlikle o gün aynı parçayı tekrar tekrar dinledim bıkmak imkânsız gibi bir şeydi. Biraz daha grubu araştırdığımda grubun Nokia Super Sound finalisti olduğunu ve 2007 yılında Mor Ve Ötesin grubuna ön grubu olduğunu da öğrendim. E doğal diye bir tepkim oldu ister istemez.

Peki, bu şuur kaybettiren müziği yapan adamlar kim? Vokalde daha önceden Psycho-half, Flatspin ve X-rated gibi gruplarda çalan yok böle bir ses dediğim Nedim Zakuto var. Gitarda kendine has tonlarıyla Hakan Seremetoglu var. Davulda agresif ve farklı tekniğiyle Hücum Kedi den de tanıdığımız Can Karamustafaoglu. Basgitarda ise Zaga Band, Bora Uzer ve Animadan yüzüne aşina olduğumuz, (YTÜ de Zaga Band ile çıktığında RHCP-Aeroplane’ i çalıp aynı zamanda söylerken kendimden geçip uçtuğumu düşünmemi sağlayan bir muhteşem bir basçı)  Murat Çopur var.

Demolar konserler, röportajlar, TV programları, albüm çıktı çıkacak derken uzun bir süre bizleri beklettiklerine değdi ve Mart ayı sonunda albümleri tüm müzik marketlerde raflarda yerini aldı. Mart ayı boyunca İstiklal Caddesindeki tüm müzik marketlerde albümü aradım. Haftada 4 gün uğrayınca mağazadaki çalışanlar, albüm çıkar çıkmaz beni kapıda gördüklerinde hemen, ‘geldi’ diyip büyük işkencemden kurtuldular. Çok sağlam bir ritim yapısı ve Nedim Zakuto’nun olağan üstü vokali ile örülmüş şarkı sözleri ve bestelerinin tamamı kendilerine ait olan albümü mutlaka bir şekilde edinmeniz şiddetle tavsiye ediyorum.